המדריך לסגנון כתיבה

Image and artwork by the gifted calligrapher Michel D'anastasio. See full details below.

מהו סגנון כתיבה?

סגנון כתיבה איננו דקדוק. הדקדוק מגדיר מהי כתיבה נכונה ואילו הסגנון – מהי כתיבה טובה: איך לכתוב באופן מכובד ומיוחד, שמשלב יופי של צורה עם בהירות מחשבה ושמשיג את מטרות הכתיבה בצורה הטובה ביותר.

אין סגנון אחד שהוא 'הסגנון הנכון'. אותו סגנון עשוי להיות לטעמו של קורא אחד ולא לטעמו של אחר; במקרה אחד להתאים ולא באחר; להיות נפוץ ומוערך בתקופה אחת, אך לא באחרת. סגנון משקף את הזמן, המקום, ההקשר ויותר מכל – את הכותב.

עם זאת, אפשר להבחין בין איכויות שונות של סגנונות כתיבה ואפשר לשאוף לשיפור בסגנון הכתיבה שלנו – הן בכתיבה ספרותית והן בזו העיונית. המאמר האקדמי, הטופס המשפטי, הנאום הפוליטי, המצגת התאגידית, העדכון המקוון – כל אלה יכולים וצריכים להיכתב בשפה חיה, ברורה, נעימה ומדויקת.

כיצד ניתן לשפר סגנון? כדי ללמוד דקדוק, אנחנו משננים כללים וכדי ללמוד סגנון, עלינו להכיר מספר עקרונות. אלה מנחים אותנו כיצד, מבין כל האפשרויות שהדקדוק מתיר, נבחר בזו שהיא מושכת לב ומאירת עיניים במיוחד.

כותב המעוניין לשפר את סגנון הכתיבה שלו, צריך לא רק להכיר את העקרונות האלה, אלא גם לתרגל אותם עד שיהפכו למיומנות. בכתיבה ובעריכה, לבחון שוב ושוב כל משפט ולשאול את עצמו: מה אני מבקש לומר? אילו מילים תבענה זאת באופן הטוב ביותר? איזו תמונה אני רוצה שתצטייר בדמיונו של הקורא ותמחיש זאת? האם התמונה הזאת חדשנית ורעננה דיה כדי להשפיע על הקורא? המשפט שאני כותב, האם הוא מתנגן באוזני הקורא? ואיך הוא משתלב עם המשפט שלפניו ועם זה שאחריו? יש אינספור אופנים לכתוב היטב, אבל די בכמה עקרונות יסוד כדי להנחות אותנו בכתיבה. מטרתי להציג כאן את העקרונות האלה, וכל מי שיְתרגל את השימוש בהם – מובטח לו שסגנון הכתיבה שלו ילך וישתפר בהדרגה.

לחצו כאן כדי לקרוא את העיקרון הראשון.

מבצע לתקופת זמן מוגבלת!

אהבתם את המדריך לסגנון כתיבה?

רוצים להוריד אותו חינם בפורמט שניתן לקרוא מודפס או על צג המחשב, על iPad ועל Kindle?

כולל פרק נוסף שלא התפרסם אונליין!

1. שתפו בעמוד הפייסבוק שלכם את הקישור למדריך http://www.ktiva.org.il/style

2. עשו לנו "Like" בפייסבוק (כתובתנו בפייסבוק: http://www.facebook.com/torathaktiva).

3. כיתבו לנו הודעה פרטית בפייסבוק ליידע אותנו, ואנו נשלח אליכם את המדריך!

Calligraphy by Michel D'anastasio

The beautiful and inspiring art above is the work of the gifted calligrapher Michel D'anastasio.

Website: http://www.script-sign.com

Facebook: https://www.facebook.com/calligraphe

עריכה לשונית בידי נ. ב. נשים בדפוס