הוצאה לאור עצמית - דפוס

טכנולוגיות הדפוס עברו מהפכה בעשורים האחרונים. בעבר עלויות ההכנה לדפוס היו יקרות, ולכן היה פער ניכר בעלות ההדפסה של מהדורה קטנה לעומת גדולה. כיום זה פשוט וכלכלי להדפיס גם מהדורות קטנות ואפילו עותק בודד של ספר.

שתי שיטות הדפוס הנפוצות כיום הן דפוס אופסט ודפוס דיגיטלי. ההבדלים באיכות ההדפסה זניחים, ורק איש מקצוע ידע לזהות באיזו שיטה הודפס ספר. ההבדל המהותי ביניהן הוא בעלות ההדפסה: הדפסה דיגיטלית היא זולה יותר למהדורות קטנות (לספר קריאה רגיל המודפס בשחור בלבד, דפוס דיגיטלי יהיה זול יותר למהדורה בת עד 500 או לכל היותר עד 1000 עותקים). למהדורות גדולות, הדפסת אופסט היא זולה יותר. לכן, אם אתם מפיקים ספר עבור משפחה וקרובים או מהדורה ניסיונית להפצה מוגבלת, דפוס דיגיטלי הוא הבחירה המתבקשת. לעומת זאת, אם אתם מכוונים להפצה רחבה לחנויות יהיה עליכם להדפיס מהדורה ראשונה בת 1000–2000 עותקים, ובהתאם סביר שתבחרו בדפוס אופסט. עלות הדפוס נגזרת כמובן מסוג הספר, מידותיו ומספר העמודים, כך שאת נקודת האיזון לכדאיות ההדפסה באופסט יש לחשב לכל ספר בנפרד.

דפוס דיגיטלי

ביסודה, טכנולוגיית דפוס דיגיטלי דומה לטכנולוגיה של מדפסת לייזר ביתית. מכונת הדפוס הדיגיטלית יודעת לקרוא את קובץ הספר המעומד (בדרך כלל בפורמט PDF) ולהדפיסו על נייר. מאחר שההדפסה היא ישירה מהקובץ לנייר ללא אמצעי "תיווך", זוהי שיטה פשוטה ומהירה ויש בה מעט טעויות: קובץ ה־PDF לו עשיתם הגהה צפוי להיות זהה לחלוטין לגרסה המודפסת, וזה יתרון גדול של שיטת דפוס זו.

בתי דפוס רבים עוסקים בדפוס דיגיטלי. להלן שניים שאני מכיר ויודע להמליץ על איכות הדפוס שלהם, אך יש רבים נוספים שיכולים להציע שירותי דפוס דיגיטלי מקצועיים ואיכותיים:

- דפוס אליניר, פתח תקווה

- דפוס תירוש, תל אביב

דפוס אופסט

שיטת האופסט ותיקה יותר מהדפוס הדיגיטלי. בשיטה זו מפיקים מקובץ הספר לוחות דפוס (סוג של גלופה) ולוחות אלה משמשים להדפסה. תהליך הפקת הלוחות הוא מורכב ועלולות ליפול בו טעויות. למשל, סדר העמודים עלול להתבלבל (כי כל לוח מכיל כמה עמודים, בדרך כלל 16 או 32 עמודים) או שפגמים קטנים בלוח עלולים לגרום לפגמים חוזרים על הדף המודפס.

כתיבה יוצרת - סדנאות כתיבה יוצרת

לכן רצוי שהכנה לדפוס אופסט תיעשה על ידי איש מקצוע. ישנם אנשי מקצוע שאתם יכולים לשכור את שירותיהם לצורך הפקת הדפוס, וחלק מבתי הדפוס מציעים גם את שירותי ההכנה לדפוס. אחת ממפיקות הדפוס המנוסות והמקצועיות היא גילן לברטובסקי מהוצאת עלו-עט. אם תעדיפו לעבוד ישירות מול בית דפוס, תוכלו לבדוק אחד מבתי הדפוס להלן, ויש כמובן בתי דפוס רבים וטובים נוספים:

- דפוס תירוש, תל אביב

- דפוס ברכה, חולון

תהליך הדפוס

לאחר שתעבירו לבית הדפוס את הקבצים להדפסה, הוא יפיק עבורכם דוגמאות הדפסה של הספר ושל העטיפה. עליכם לדעת כיצד לבדוק את דוגמאות ההדפסה האלה:

- העתק שמש – זוהי דוגמת הדפסה של הספר, זהה לחלוטין לספר המודפס בצורתו הסופית. בבדיקת העתק השמש יש לעבור עמוד אחר עמוד ולבדוק את רציפות מספרי העמודים, שהשורה בראש כל עמוד ממשיכה את השורה שבתחתית העמוד הקודם, שכל הכותרות בראש הדפים ובתחתיתם הודפסו כראוי (כולל שם הספר או הפרק, וכל מידע דומה אחר). יש אפילו כאלה המקפידים יותר וקוראים את העתק השמש במלואו, מילה־מילה, כדי לוודא מעל לכל ספק שלא נפלה בו שום טעות. לאחר אישור העתק השמש, כל טעות תשכפל את עצמה לכל אחד מעותקי הספר, ולכן חשוב לאתר מראש את כל הטעויות.

- אייריס – דוגמת הדפסה של עטיפת הספר. בבדיקת האייריס עליכם לבדוק את גוני הצבעים ולאשר אותם כדי שהמדפיס יוכל להתאים את גוני הדפוס לאלו שבאייריס. זו ההזדמנות שלכם לתקן את הגוונים: את אלה שבחר המעצב הגרפי שלכם (לפעמים הגוונים המודפסים מפתיעים אותנו ושונה מהגוונים על מסך המחשב) או את הפער בין אלה שהמעצב הגרפי בחר לבין אלו שהודפסו (כי עלול להיות פער בגוונים בגלל כוונון של מכונות הדפוס). נוסף על כך, כדאי לדעת שבהדפסת הצבע של העטיפה מכונות הדפוס מדפיסות בנפרד באדום, בכחול, בצהוב ובשחור, מהם מורכבים כל הגוונים. ארבע ההדפסות האלה אמורות להתלכד בדיוק, אבל בפועל עלולה להיווצר בטעות הסטה קלה של אחד הגוונים שמתבטאת בפס דק בצבע אדום, צהוב או כחול בקווי התפר בין גוונים שונים. האייריס מאפשר לנו לאתר ולתקן הסטות כאלה.

סוג הנייר והכריכה

ישנם סוגים רבים של נייר שיכולים לשמש אתכם, ובדרך כלל כדאי להתייעץ עם איש מקצוע כדי לבחור את סוגי הנייר המתאימים. הנייר הנפוץ ביותר להדפסת עמודי ספר קריאה סטנדרטי הוא נייר נטול עץ 80 גרם. משקל הנייר משליך כמובן על עוביו, אבל העובי נגזר גם מצפיפות הנייר ולכן לניירות במשקל זהה עשויים להיות עוביים שונים. בדרך כלל כדאי לבחור נייר דק יותר לספר בעל מספר עמודים גבוה ולהפך, נייר עבה יותר לספר בעל מספר עמודים נמוך.

לגבי עטיפה של ספר בכריכה רכה, נהוג לבחור נייר במשקל 250 עד 300 גר'. הניירות הנפוצים ביותר הם נייר כרומו, שהוא נייר חלק ומבריק משני צדדיו, או בריסטול אמריקאי שהוא חלק בצדו הקדמי (הצד המודפס) ומחוספס בצדו האחורי. בריסטול אמריקאי הוא איכותי יותר וייתן לספר תחושה מקצועית יותר, אבל בהתאם הוא גם מעט יקר יותר. פער המחיר עשוי לעמוד על כעשרים אגורות לעותק בקירוב. פער כזה עשוי להיות קריטי עבור מו"לים גדולים, אבל אינו מהותי לסופר המוציא לאור ספר יחיד.

עטיפה של ספר בכריכה רכה נהוג לצפות בציפוי למינציה כדי להפוך אותה לנוקשה ועמידה יותר. העטיפות של מרבית ספרי הקריאה בארץ מצופות בלמינציה מט, אבל לעתים מתאים יותר לבחור בלמינציה מבריקה (למשל, למינציה כזו נפוצה לספרי הדרכה או לימוד). לעתים בוחרים להשתמש בציפוי העטיפה בלכה סלקטיבית שמאפשרת ליצור עטיפה שחלקה מט וחלקה בולט ומבריק, כדי להדגיש חלק מהאלמנטים הגרפיים בעטיפה. תצטרכו גם להחליט האם להוסיף לעטיפה דשים. דשים הם המשכים של העטיפה שמקופלים פנימה, ומאפשרים להציג בחלקה הפנימי של העטיפה מידע נוסף, למשל פירוט אודות הסופר או הספר, מידע שיווקי וכד'.

ספרי ילדים נהוג להוציא לאור בכריכה קשה. כריכה כזו עשויה להתאים גם לספרי בישול, לספר שיוצא במהדורה מהודרת ועוד. יש להביא בחשבון שעלות הדפוס של ספר בכריכה קשה גבוהה בהרבה מזו של ספר בכריכה רכה.

כמה עולה להדפיס ספר?

מחיר הדפוס משתנה בהתאם לסוג הדפוס (אופסט או דיגיטלי, שחור בלבד או צבעוני), למספר העמודים בספר, סוג הנייר, גודל הספר, ועוד. המחירים משתנים מעת לעת ומבית דפוס לבית דפוס, אבל כאומדן גס וראשוני, הביאו בחשבון שהדפסת ספר קריאה בן 300 עמודים בכריכה רכה בפורמט המקובל בישראל לספרי קריאה צפויה לעלות 6–10 ₪ בדפוס אופסט (לא כולל העלות הראשונית של הפקת הלוחות, שעשויה לעלות עוד 2000–3000 ₪) ו־10–14 ₪ בדפוס דיגיטלי (מחירים לפני מע"מ).