הוצאה לאור - ספרים דיגיטליים

ספר דיגיטלי הוא ספר שאינו מודפס אלא נקרא באמצעות מכשיר אלקטרוני: מחשב, טאבלט, טלפון סלולרי, קורא ספרים אלקטרוני וכד'. בניגוד למחשבים, טאבלטים וטלפונים סלולריים להם יש בדרך כלל מסך LCD או LED שקורן אור ושניתן לצפות בו גם בחשיכה, לקורא ספרים אלקטרוני (למשל מכשיר קינדל של אמזון, נוק של בארנס אנד נובל, ואחרים) יש מסך המבוסס על טכנולוגיה שונה: דיו אלקטרוני. מסכים אלה הם מסכי שחור־לבן בעלי צפיפות נקודות נמוכה, אבל כנגד חסרונות אלה יש להם גם יתרון בולט: הם אינם פולטים אור (לא ניתן לקרוא מהם בחשיכה) ואינם מרצדים, ולכם נוחים יותר לקריאה רצופה ובריאים יותר לעיניים. (ספרים אלקטרוניים חדשים מכילים תאורה פנימית שמאפשרת גם קריאה בחשיכה, אבל תאורה זאת אינה נובעת מהמסך עצמו אלא ממנורות זעירות המשולבות במכשיר). למרות שספר אלקטרוני הוא נוח ובריא יותר לקריאה, מכשירים אלה מאבדים כיום פופולאריות כמכשירי קריאה לטובת הטאבלטים והטלפונים הסלולריים.

כתיבה יוצרת - סדנאות כתיבה יוצרת

בארצות הברית שוק הספרים הדיגיטליים מפותח יחסית, ועומד בקירוב גס על כשליש מכלל מכירות הספרים. באירופה ובישראל השוק הזה הרבה פחות מפותח. על פי מספר הערכות, רק כ־4% מהספרים הנמכרים בישראל הם בפורמט דיגיטלי, אבל רבים סבורים ששיעור זה צפוי לעלות עלייה חדה בשנים הקרובות. ספר דיגיטלי מאפשר עימוד דינמי: הקורא יכול לבחור את גודל הגופן, את אופן הקריאה לאורך או לרוחב, וכד'. בהתאם, עימוד הספר אינו קבוע מראש אלא משתנה לפי בחירות המשתמש. הפורמט מאפשר לקורא לסמן על הספר קטעים שאהב, להוסיף להם הערות, לשתף אותם ברשתות חברתיות, להיעזר בקישורים דינמיים מתוך הספר כדי להגיע לתכנים מקוונים, ועוד מגוון היבטים שאינם אפשריים בספר מודפס.

המרת הספר לפורמט דיגיטלי

ישנם שני פורמטים נפוצים לספרים דיגיטלי. מכשירי קינדל של חברת אמזון תומכים בפורמט שנקרא MOBI, ומרבית המכשירים האחרים בשוק תומכים בפורמט אחר הנקרא EPUB (שגם לו יש שתי גרסאות משנה: 2 ו־3). לכן, כאשר ממירים ספר לפורמט דיגיטלי נהוג להמיר אותו המרה כפולה לשני הפורמטים הנפוצים כדי שיתאים לכל סוגי הקוראים. המרה מפורמט של מעבד תמלילים (MS Word) או של תוכנת העימוד Indesign היא פשוטה יותר מהמרה מתוך קובץ ה־PDF המיועד לדפוס. בניגוד לספרים באנגלית, שההמרה שלהם לפורמט דיגיטלי היא פשוטה וכמעט אוטומטית, קשה הרבה יותר להמיר לפורמט דיגיטלי ספרים בעברית. כדי לבצע המרה כזאת נדרשת גם התערבות ידנית של בעל ידע וניסיון בתחום, שיתקן כל מה השגיאות של ההמרה האוטומטית.

חנויות הספרים הדיגיטליים

בישראל, ספרים דיגיטליים נמכרים בעיקר בחנויות מקוונות ייעודיות. הגדולות שבהן: ע-ברית, מנדלי מוכר ספרים ברשת, אינדיבוק ובוקסילה, וצפוי להצטרף אליהם בקרוב אתר GetBooks. מרבית חנויות הספרים הדיגיטליים מוכנות לעבוד ישירות מול הסופר או מול נציגיו, אבל אתר ע-ברית (נכון למועד כתיבת שורות אלה) מוכן לעבוד רק עם מו"ל של ספרים דיגיטליים, למשל מנדלי מוכר ספרים ברשת או ePublish. תוכלו להניח למו"ל כזה לנהל עבורכם את הפצת הספר לכל החנויות המקוונות (תמורת עמלה כמובן) או להיעזר בשירותיו רק לחנויות מסוימות ולעבוד עצמאית מול שאר החנויות. אם אתם מעדיפים את האפשרות השנייה, סכמו עם המו"ל מראש שיעביר לידיכם את גרסאות הספר המומרות כדי שלא תצטרכו לשלם שוב ושוב עבור ההמרה. אם אתם עובדים עם מו"ל לספר המודפס או עם מפיץ, סכמו איתם מראש של מי הזכויות להפצת הספר הדיגיטלי.

ההגנה על הספר

ע-ברית שונה משאר החנויות בכך שהיא מאפשרת קריאת הספרים רק על מכשיר או אפליקציה ייעודית שלה, ובכך שהיא מגנה על הספרים בזכויות יוצרים מוקפדות יותר שמאפשרות רק לרוכש הספר לקרוא בו. הגנה זאת היא יקרה, ובהתאם כאשר ספר נמכר בע-ברית חלק גבוה יותר ממחירו נותר בידי ע-ברית (כדי לכסות את ההוצאות האלה). חנויות הספרים האחרות משתמשות בהגנה חלשה הרבה יותר המכונה DRM חברתי. בשיטה זאת, הספר שנרכש פתוח לקריאה לכולם, אבל מוטבע בתוכו שם הרוכש, מה שאמור להרתיע רוכשים מלהפיץ את הספר באופן שאינו תואם את זכויות היוצרים של המחבר והמו"ל.

ספקים מומלצים בתחום:

הוצאה לאור של ספר דיגיטלי - מנדלי

מנדלי מוכר ספרים ברשת הוא חנות מקוונת, הוצאה לאור וספק שירותי הוצאה לאור בתשלום המתמחה בין השאר בהוצאה לאור של ספרים דיגיטליים. ההוצאה מוכרת את הספרים הדיגיטליים באתר שלה וכן עובדת עם כל אתרי הספרים הדיגיטליים המובילים: ע-ברית, אינדיבוק, בוקסילה ואתרים נוספים.

הוצאת ePublish

אי-פאבליש (ePublish) הוא בית הוצאה לאור המתמחה בהוצאה לאור של ספרים דיגיטליים. ההוצאה מספקת שירותי עריכה, עיצוב והפקה, ודואגת לכך שהספר הדיגיטלי יימכר בכל אתרי הספרים הדיגיטליים המובילים: ע-ברית, מנדלי מוכר ספרים ברשת, אינדיבוק, בוקסילה ואתרים נוספים.

[הוצאת אי-פאבליש הינה עסק עצמאי שאינו קשור לאתר 'כתיבה נוצרת'.]