כוחם הסמלי של הרקע ושל סביבת הסיפור

לרקע של הסיפור יש כמובן השפעה עמוקה על אפיון הדמויות ועל בחירת מאורעות העלילה. סיפורי הבלש שרלוק הולמס מתרחשים בלונדון הוויקטוריאנית, ובהתאם, הדמויות שייכות לתקופתן, ומאורעות העלילה מוגבלים על ידי הטכנולוגיה והמוסכמות החברתיות של התקופה.

אך לרקע יש השפעה נוספת: עלילות שרלוק הולמס מתרחשות בין כרכרות נהוגות סוסים שנוסעות ברחובות מרוצפי אבן ואפופי ערפל. האם הסיפורים הללו היו מוצלחים באותה מידה לו התרחשו בלונדון המודרנית וחסרת המסתורין של ימינו? בהקשר זה, הרקע מהווה גם סביבה סמלית שמתאימה לאווירת הסיפור ויוצרת אותה. הסביבה הזאת משקפת פרטים מתוך הסיפור: למשל את מניעי הדמויות ואת תשוקותיהן, או משמשת רקע ספציפי לתמונות עלילה בלתי נשכחות שהסיפור מצייר. כך, רומן אימה מתרחש לעתים קרובות בבית אחוזה גותי מסתורי, אפל ומאיים, והשדים והמפלצות בסיפורי עם מתגוררים לעתים קרובות ביער, כלומר, בשטח ביניים מסתורי, מחוץ למקום יישוב מוכר.

בדומה, גם מזג אוויר משמש לעתים קרובות כחלק משמעותי מהסביבה והרקע. לעתים הוא מסמל אווירה או רגשות, ולעתים מעניק תפאורה דרמטית או סמלית להתרחשויות. הרומן אית'ן פרום של אדית וורטון מתרחש בסביבה חורפית, והאהבה האסורה שמתפתחת בין אית'ן למאטי סילבר מתוארת כסיכוי לחום, שהסביבה החורפית והקרה תצליח להקפיא ולהרוג עד סוף הסיפור. ניתן למצוא דוגמאות נוספות למכביר: הסופה שמתרחשת בסופו של המלך ליר, הערבות סחופות הרוח של 'אנקת גבהים' מאת אמילי ברונטה, סופת השלג ב'הניצוץ' מאת סטיבן קינג, ימי הקיץ הלחים שאופייניים לכתיבה של פוקנר ומסמלים את העצלנות והאפאתיות של חלק מהדמויות, הקור הירושלמי ב'מיכאל שלי' שמסמל את הקיפאון הרגשי של חנה ומיכאל, ועוד.

כאשר אנחנו מציבים את העלילה שלנו במקומות דרמטיים או סימבוליים, הרקע מהדהד אצל הקורא: זוג שנקלע למריבה בפקק אינסופי שמסמל את תקיעות הקשר ביניהם. תלמה ולואיז שחוות רגע של חופש מוחלט מול אינסופיות המדבר. החוויה הטרנסצנדנטלית של הטבע בסרט 'גרנד קניון'. כל אלה חזקים ומהדהדים הרבה יותר מסצנה שמתרחשת במטבח הביתי או במרכז המסחרי השכונתי. לכן, עלינו לחפש את הסביבה הסמלית המתאימה לכל אחת מהסצנות שלנו. עם זאת חשוב לזכור, שגם רקע סמלי חייב לשמש גם כרקע המוחשי של היצירה. ככזה, עליו להיות אמין ומפורט. הוא 'נוכח' בסיפור, ולכן עליו להשפיע על ההתרחשויות, והדמויות עשויות לפתח כלפיו יחס הרגשי.