פרק 03 - העלילה

"אדם שחושב על המוות איננו סיפור.

אדם שבונה את ארון המתים של עצמו הוא סיפור."

מוניקה ווד

סופרת ומנחת כתיבה אמריקאית

העלילה היא אחד הכלים המרכזיים שבעזרתם משיג סיפור את מטרותיו. כדי ללמוד להפעיל כלי זה, עלינו להבין קודם כל כיצד בנוי סיפור, כיצד בנויה יצירה ספרותית ומה ההבדלים ביניהם.

מהו ההבדל בין יצירה ספרותית לבין סיפור?

יצירה ספרותית איננה סיפור. יצירה ספרותית מורכבת מסיפורים. אם נבחן, לדוגמה, את הרומן 'ארבעה בתים וגעגוע' מאת אשכול נבו, נוכל לזהות שכלולים בו סיפורים רבים: סיפורו של משה, שנקרע בין אחיו שמנסים לקרב אותו לדת לבין אשתו שמתנגדת לכך; סיפורו של יותם, שאיבד את אחיו בלבנון ומשפחתו מתמודדת עם שכול; סיפורה של נועה, שנאבקת למצוא מחדש את האינדיבידואליות שלה במסגרת זוגיות חדשה ומגורים משותפים, סיפורו של מודי שמטייל בדרום אמריקה ועוד.

חדש! איך כותבים סיפור: מדריך לכתיבת פרוזה - כעת גם בדפוס!

לחצו כאן לפרטים נוספים ולרכישה!

איך כותבים סיפור - מדריך כתיבה יוצרת וכתיבת פרוזה

כל אחד מאלה הוא סיפור, וסיפור הוא תמיד פשוט: הוא עוסק בדמות מרכזית אחת או לכל היותר בשתי דמויות מרכזיות ובקו עלילה יחיד שמתקדם לפי סדר המאורעות ברצף כרונולוגי. לעומתו, יצירה ספרותית היא מורכבת: היא עוסקת במגוון דמויות ובכמה קווי עלילה ועשויה לספר חלק מקווי העלילה וחלק מהסיפורים שמרכיבים אותה לפי סדר שאיננו כרונולוגי.

כמעט כל יצירות הספרות – גם כאלה שמוגדרות כ'סיפור קצר' – מורכבות ממספר סיפורים שחברו יחד. בנוסף, יכולות יצירות ספרות להכיל גם קטעים שאינם סיפוריים, כמו לדוגמא: קטעי תיאור ומסה ופירוט מאורעות נטולי עלילה. לכן, כדי להבין איך לכתוב יצירות ספרותיות, עלינו לדעת בראש ובראשונה כיצד לכתוב סיפורים. חלק הארי מהספר הזה עוסק בדיוק בכך. אבל לפני שנרחיב על כך, נתעכב מעט ונביןכיצד נשזרים סיפורים זה בזה כדי ליצור יצירה ספרותית.

עריכה לשונית בידי נ. ב. נשים בדפוס