איך תדעו אם הספר שלכם עתיד להצליח?

Post date: Jun 6, 2015 6:50:53 PM

חג הספר העברי בעיצומו כעת. הוצאות הספרים מוציאות אל הירידים את הספרים שראו אור בשנים האחרונות ומציעות לציבור הקוראים הנחות משמעותיות. גם את הספרים שראו אור מאז פברואר 2014 ומחירם מוגן מתוקף חוק הסופרים אפשר למכור בשבוע הספר בהנחה של 20%.

אבל הנחה אינה סיבה מספיקה לרכוש ספר. חלק מהספרים במבצע ייחטפו מן הדוכנים ואחרים יימכרו בעותקים בודדים בלבד. אחד החששות הגדולים שלנו, הכותבים, הוא שנסיים את כתיבת ספרנו ואז נגלה שרק מעטים מעוניינים לקרוא בו. כתיבת ספר היא מלאכה מאומצת וממושכת, וכדאי לנו לדעת מראש האם לספר שלנו יש סיכויי הצלחה גבוהים או נמוכים.

למרבה ההפתעה, קל לבדוק זאת מראש, ובכל זאת כותבים רבים מדלגים על השלב המתבקש הזה.

איך כותבים סיפור

כדי לבדוק זאת, עלינו לעשות שלושה דברים פשוטים:

1. לכתוב תקציר עלילה

תקציר עלילה הוא בדרך כלל בן שניים עד ארבעה משפטים, ודומה במקצת לקדימון של סרט או לתמצית גב העטיפה של ספר. הוא מתאר בקיצור רב מיהו הגיבור הראשי ומהו הקונפליקט המרכזי שלו בקו העלילה המרכזי של הסיפור: מה מטרתו של הגיבור ומי היריב או מה הכוח הנגדי שעומד בדרכו להשגת מטרתו.

2. לזהות קוראים פוטנציאליים של הספר שלנו

לא כל קורא אוהב כל ספר. קוראים שונים נמשכים לז'אנרים שונים ולסגנונות כתיבה שונים. גם הספר שלנו לא ימצא חן בעיני כולם, ועלינו לזהות מיהם הקוראים שספרנו עשוי למצוא חן בעיניהם ביותר מבחינת הז'אנר, התכנים וסגנון הכתיבה.

3. לקבל חוות דעת על הקונספט שלנו

משזיהינו את הקוראים הפוטנציאליים של הספר שלנו, עלינו לאתר כמה מהם בסביבתנו הקרובה ולבקש מהם לקרוא את תקציר העלילה שלנו ולחוות דעה לגביו. אם בחרנו בקוראים מתאימים ואם הם מוכנים לומר לנו את האמת, חמש עד עשר חוות דעת כאלה יסייעו לנו לראות את הספר שלנו בעיניים חיצוניות ולברר מראש אם יש קוראים שהקונספט שלנו גורם להם להתלהב ולרצות לקרוא את הספר. אם קיבלנו על הספר עשר חוות דעת פושרות או שליליות, מוטב לנו לחפש מראש קונספט חלופי. לעומת זאת, אם לפחות חלק מקוראים הפוטנציאליים התלהבו מהרעיון - כדאי לכתוב את הספר והסיכוי גבוה שיימצא לו קהל קוראים נלהב.

נשמע מובן מאליו?

תופתעו לגלות כמה מעטים הכותבים שאכן נוהגים כך, וכמה רבים המאמצים שהושקעו בכתיבת קונספטים כושלים. בעזרת תקציר עלילה והתייעצות קצרה אפשר היה להפנות מאמצים אלה לכתיבת ספרים טובים ואהובים יותר.