לכתוב בעט או להקליד ישירות למחשב?

Post date: Jan 17, 2015 7:18:06 PM

ג'ורג' ר. ר. מרטין עושה את זה. גם דניאל סטיל, ניל גיימן, אמי טאן וסופרים מפורסמים נוספים עושים את זה – כותבים ביד.

מאמר אורח מאת מורן חיימוביץ'

ישנן כמה סיבות מיידיות לכתיבה ביד שברורות כמעט לכל היוצרים הכותבים:

· זה פחות "קר" מכתיבה על מחשב.

· אין הסחות דעת כמו אימיילים, הודעות פייסבוק וסרטוני חתולים.

· התהליך איטי יותר, מה שמאפשר לחשוב על כל מילה ומילה שכותבים.

אני רוצה להציג בפניכם עוד סיבות למה עדיף לכתוב בכתב יד ורק אחר כך להעביר למחשב. כן, דווקא בעידן הלפטופים והטאבלטים. אני מבקש להגזים ולומר שאם אתם תופסים כתיבה טובה כאמנות שמתחברת למהות נפש האדם, כתיבה על דף היא הדבר הכי קרוב לזה.

1. הגוף זוכר טוב יותר מאתנו

בכתיבה אנחנו מנסים להעביר את הדמיון, את הרגשות ואת הזיכרונות שלנו אל הדמויות שאנחנו יוצרים. אנחנו מנסים ליצור סיטואציות שיגרמו לנו להרגיש בצורה מסוימת. מחפשים אופנים להעביר את המחשבות שלנו למילים. אבל אז, כשאנחנו סופסוף מתחילים להקליד על מקלדת הפלסטיק, מעבד התמלילים מסמן לנו את טעויות ההקלדה או התחביר שלנו בצבעים. זה מקשה עלינו להישאר מרוכזים ולהרגיש את הדמיון שלנו מועבר למילים בלי שדעתנו תוסח.

כתיבה על דף בעזרת עט מאפשרת לנו לבטל את המחסום בין המחשבות למילים שלנו. החוויות שלנו זורמות מהמוח לגוף, לזרוע ומשם לכף היד שמחזיקה את העט. יש פחות "חיכוך", והאנרגיה היצירתית יכולה לזרום בלי הפרעות של סמנים מהבהבים, שגיאות כתיב או הודעות נכנסות. אפילו כתב היד משתנה במהלך הכתיבה לפי מצב רוחנו, כי יש קשר ישיר בין המדומיין לבין הפיזי.

2. ככה גדלנו בתור פעוטות

בתור פעוטות היינו בוחנים את העולם בעזרת מגע. זה אולי גרם להורים שלנו לחשוש שנכניס משהו לפה או שניגע בשקע חשמל, אבל ככה למדנו להכיר את העולם סביבנו: נגענו, אכלנו דברים שאסור לנו, שברנו והרכבנו דברים. כתיבה ביד היא תזכורת עדינה לחקירה הפיזית שהייתה חלק טבעי מהתפתחותנו.

במיוחד אם אתם כותבים ספר ילדים, אבל לא רק – גם אם אתם רוצים להתחבר לילד הפנימי שבכם או לאנרגיה של סקרנות ויצירתיות – כתבו ביד ואפשרו לעצמכם גם לקשקש ולשרבט על הדרך.

3. אנחנו במצב אקטיבי במקום במצב פאסיבי

למה אנחנו יושבים מול מסכים? כדי לקרוא, לצפות, לקנות, לעבוד ובעיקר כדי לספוג בידור. מלבד עבודה, את מרבית הזמן שלנו מול מסכים אנחנו מבלים במצב של קליטה ולא של יצירה. הדברים שאנחנו "יוצרים" בזמן העבודה אינם אמנות (אלא אם כן אנחנו אומנים במקצוענו). המסך מאיר לתוך עינינו ואנחנו מופצצים בצבעים, אובייקטים מהבהבים ומיליוני פוטונים, כאילו אנחנו תחת מתקפה. אנחנו טועים לחשוב שהמוזה פשוט תופיע על המסך בדיוק כפי שאנחנו מצפים שיופיע סרטון יו-טיוב, או שהמחשבות שלנו ייאספו לפנינו כמו תגובות ברשת חברתית, ונוכל להתחיל לכתוב באופן שוטף תוך שניות ספורות. אבל חוויית הצפייה במסך אינה טבעית לנו. הגוף שלנו לא מתאים לישיבה מול מחשב. זה משהו שהאנושות עושה בסך הכול בשלושים השנים האחרונות בערך.

לעומת זאת, תוך כדי כתיבה ביד אנחנו במצב יצירה. שום דבר לא משדר אלינו. אנחנו יכולים לשבת על מה שאנחנו רוצים ואיך שאנחנו רוצים, ואיננו מצפים שהדף יבדר אותנו כמו שהמסך מבדר. זאת העבודה שלנו לבדר את הקוראים.

4. כתיבה בכתב יד מחברת אותנו למילים, תרתי משמע.

אם סופרים מפורסמים כותבים ביד, יש כנראה די סיבות טובות שגם אנחנו נתחיל לכתוב כך. אבל עכשיו אנחנו מכירים עוד כמה יתרונות של כתיבה בעט.

הנה עוד עצה קטנה ממני: אל תבזבזו את הזמן על שכתוב ועריכה. ערכו רק לאחר שתסיימו לכתוב ותקנו את כל השגיאות אחר כך, כאשר אתם מקלידים את הטקסט הכתוב בעט למחשב. זה יאפשר לכם להחליף כובע, להפוך מכותבים לעורכים ולקרוא את המילים שלכם בעיניים חדשות תוך כדי הקלדתן או לאחר מכן על מסך המחשב.

על הכותב:

מורן חיימוביץ, יליד 1986, כותב בבלוג screenwriter.co.il. מתעסק בכתיבה כבר 12 שנים. בוגר תואר ראשון בתסריטאות של אוניברסיטת תל אביב. מנסה לאזן עבודה במשרה מלאה, כתיבה וחיים בישראל. מקווה ליצור איכשהו השפעה חיובית על העולם. הוציא לאור לאחרונה ספר דיגיטלי של סיפורים קצרים.