הדרך הקלה לבנות עלילה

Post date: Jun 28, 2014 12:22:19 PM

תכנון עלילה הוא משימה מורכבת ונפתלת. עלילה טובה אמורה לכלול מגוון התרחשויות ותפניות וקשה לבנות מראש, עוד לפני שהתיישבנו לכתוב, מפת עלילה מפורטת.

יותר מכך: כותבים רבים מעדיפים לא לתכנן את הסיפור תכנון מעמיק מדי מראש. כותבים כאלה חוששים שתכנון יתר יפגע ביצירתיות שלהם. עם זאת, אם לא נתכנן כלל, עלולה העלילה להיות פשטנית מדי, לוקה בחסר או צפויה.

התכנון המינימאלי ההכרחי של כל עלילה מבוסס על שתי נקודות מפנה. נקודות מפנה אלה מגדירות את מבנה המערכות של העלילה ולכן מופיעות כמעט בכל סיפור אותו נבחן. אם תכננו לפחות אותן, הרי שהצבנו את שני עמודי התווך המרכזיים של מבנה הסיפור. כל שאר היבטי העלילה יישענו עליהם כמעט מאליהם.

Bay Bridge

Image courtesy of artzenter at FreeDigitalPhotos.net

נקודת המפנה הראשונה: חציית הסף

המערכה הראשונה של כל סיפור מספקת לקורא מידע מיהו הגיבור ומהו המצב הדרמטי שהגיבור ניצב בפניו, קונפליקט שהגיבור ינסה לפתור בהמשך הסיפור. המערכה הראשונה גם מבהירה לקורא מה מוטל על כף המאזניים מבחינת הגיבור: לאיזה גמול יזכה או איזה מחיר ישלם אם הקונפליקט ייפתר או לא ייפתר. בנוסף, מציגה הפתיחה מידע רקע שחשוב להבנת הסיפור.

במובנים אלה, המערכה הראשונה היא סוג של הכנה לקראת הסיפור. לכן, הרגע בו היא מסתיימת הוא הרגע בו הגיבור נוטל על עצמו את תפקיד הגיבור ומחליט, למרות כל הקשיים, הסכנות והפחדים, להתמודד עם הקונפליקט שניצב בפניו. ברגע הזה פונים כל אירועי הסיפור בתפנית חדה כי שאלה חדשה מנחה את הסיפור: האם הגיבור יצליח להתמודד עם הקונפליקט או לא. זוהי שאלת העלילה העיקרית ומרגע שהוצגה, היא תלווה את הקורא כמעט עד סוף הסיפור.

לכן, בבואנו לתכנן עלילה אפילו תכנון מינימאלי, עלינו לשאול את עצמנו:

- מיהו הגיבור?

- מהו הקונפליקט העיקרי שהגיבור ניצב בפניו?

- אילו כוחות מעכבים את הגיבור לצאת להתמודד עם הקונפליקט?

- מה יגרום לקורא להתגבר על הכוחות המעכבים האלה, לקחת על עצמו את תפקיד הגיבור ולצאת להתמודדות?

אם אנחנו יודעים את התשובות לשאלות האלה, הרי שהגדרנו את נקודת המפנה הראשונה של הסיפור ומתוך כך את האירועים המרכזיים של המערכה הראשונה.

נקודת המפנה הזאת היא נקודת המוצא למערכה השנייה. מרגע שקיבל הגיבור את ההחלטה וחצה את הסף, הוא מוצא את עצמו בעולם זר (פיזי או רגשי) בו הוא יתחיל להתמודד עם הקונפליקט שניצב בפניו. אם העולם הזה שונה מספיק מעולמו הרגיל של הגיבור ואם חציית הסף היא מעשה שאין ממנו חזרה, יסמלו דברים אלה עד כמה החלטת הגיבור היא מהותית ואמיצה.

נהנים מהמאמר? חדש! המדריך לכתיבת פרוזה - כעת גם בדפוס!

חדש! איך כותבים סיפור: מדריך לכתיבת פרוזה - כעת גם בדפוס!

לחצו כאן לפרטים נוספים ולרכישה!

איך כותבים סיפור - מדריך כתיבה יוצרת וכתיבת פרוזה

לדוגמה, הספר "העזרה" מאת קתרין סטוקט. הספר מספר על אפליית האוכלוסייה האפרו-אמריקנית דרך סיפורן של עוזרות הבית האפרו-אמריקניות בעיר ג'קסון, מיסיסיפי. נקודת המפנה הראשונה בסיפור מופיעה לאחר אכספוזיציה המציגה לנו את הגיבורה סקיטר, עיתונאית מתחילה המתגוררת בג'קסון, ואת האפליה הקשה בעיר. לאחר שכמה מהרעיונות שלה נדחים ע"י עורכת חשובה בניו יורק, לסקיטר עולה רעיון: את ספרה הראשון היא תכתוב על חייהן של עוזרות הבית האפרו-אמריקניות בג'קסון, מיסיסיפי. זוהי נקודת המפנה הראשונה. מרגע זה, המאבק של סקיטר במהלך כל הספר יהיה לאסוף מספיק עדויות מעוזרות הבית ולפרסם את הספר למרות הגזענות הקשה בעיר. זוהי נקודת אל-חזור: מרגע שהעלתה סקיטר את הרעיון, ברור לה ולקורא שזהו נושא שהכרחי לכתוב עליו גם מבחינה חברתית וגם כדי להתניע את הקריירה של סקיטר כעיתונאית.

נקודת המפנה האחרונה: הבחירה הגורלית

המערכה השנייה של הסיפור והמערכות שבאות אחריה (למעט המערכה האחרונה) מתארות את מאבקו של הגיבור להתמודד עם הקונפליקט שהוצג במערכה הראשונה. במערכה או מערכות האלה הגיבור יפנה מאמצים הולכים וגוברים להגשמת שאיפתו ובמקביל הכוחות שעומדים כנגדו ילכו ויגבירו את התנגדותם.

בתחילת המאבק יוכל הגיבור לנסות דרכים שונות להגשים את שאיפתו. לעתים הוא יצליח להשיג מטרה שתקרב אותו להגשמת שאיפתו ובמקרים אחרים ייכשל בכך. אם ייכשל בהשגת מטרה אחת יוכל להציב לעצמו מטרה אחרת ולנסות להגשים את שאיפתו דרכה. אבל בהמשך הסיפור, הכוחות הנגדיים ילכו ויתקרבו לקראת עימות אחרון שאין ממנו חזרה. העימות הזה יכריע אחת ולתמיד האם הגיבור יצליח להגשים את שאיפתו או ייכשל בכך סופית.

הרגע שלפני העימות המכריע הוא במקרים רבים הרגע השחור במאבקו של הגיבור: כל מה שניסה עד כה לא הביא להגשמת שאיפתו, וכעת ניצבים בפניו כוחות חזקים מאי פעם ומצבו גרוע מאי פעם. נראה כי סיכוייו של הגיבור להגשים את שאיפתו הם אפסיים.

הרגע הזה הוא נקודת המפנה המהותית האחרונה בסיפור. בנקודה זאת הגיבור בוחר בחירה גורלית: להיאבק את המאבק האחרון הזה, להטיל את כל משקלו למערכה, להניח את הכל על כף המאזניים. במקרים רבים הגיבור צריך ברגע הזה גם להשלים את תהליך השינוי הפנימי שהוא עובר כדי להגיע למאבק המכריע מצויד בנחישות חדשה ובכוחות חדשים.

אם אנחנו יודעים להגדיר מראש מהי נקודת המפנה האחרונה הזאת, הרי שאנחנו יודעים לאן מובילים מאמציו של הגיבור החל מהמערכה השנייה ועד אליה. בנוסף, אנחנו יודעים מהו המאבק שהגיבור ייאבק במערכה האחרונה.

סדנאות לכתיבת פרוזה - למתחילים ולכותבים מנוסים יותר שעובדים על רומן

מחזורים חדשים של סדנאות הכתיבה ייפתחו בספטמבר.

לחצו כאן לפרטים אודות כיתת רומן ואודות הסדנה ללימוד תורת הכתיבה.

כיתת רומן

לדוגמה, בספר "העזרה" מגיעה נקודת המפנה האחרונה לאחר שסקיטר גייסה לעזרתה מספר רב של עוזרות בית, אספה די עדויות כתובות ושלחה אותן לעורכת בניו יורק. העורכת מודיעה שתקבל את הספר כשיהיה גמור, והמשרתות חוששות מה יקרה כשיצא לאור: מיס הילי, אחת המובילות החברתיות בעיירה, תבין מיד שהספר מספר על ג'קסון ותפגע בהן. אחת מהן חושפת נשק סודי: היא מגלה כיצד פוטרה מעבודתה אצל מיס הילי ועל אירוע משפיל שעברה מיס הילי כתוצאה מכך. הסוד משפיל כל כך עבור מיס הילי, שאם הוא ייכלל בספר – הילי לא תודה לעולם שמדובר בג'קסון. לאור זאת, מחליטה סקיטר סופית להוציא את הספר לאור. זה מעלה הילוך נוסף במאבק: הסיכונים גדלים, וכך גם הסיכויים. זוהי גם נקודת אל-חזור: מרגע שהתקבלה ההחלטה הסופית שהספר יצא לאור, לא נותר לגיבור אלא להמתין למאבק הסופי והאחרון במערכה האחרונה ולראות כיצד הוא יסתיים.

לכן, כדי לתכנן עלילה תכנון מינימאלי, עלינו להגדיר מראש לפחות את שתי נקודות המפנה האלה, הראשונה והאחרונה:

- מתי ולמה מחליט הגיבור לקחת על עצמו את תפקיד הגיבור ולצאת למאבק להגשים את שאיפתו – חציית סף שאין ממנה חזרה.

- מתי ולמה מחליט הגיבור להטיל את כל כובד משקלו למאבק המכריע על הגשמת שאיפתו – מאבק של "הכל או כלום" שאחריו לא תהיה לו הזדמנות נוספת.