ספרות מקצועית מומלצת


המדריך באתר זה מבוסס על חומרים מתוך ספרות ענפה אודות כתיבה יוצרת. להלן רשימה של ספרים מומלצים למי שמעוניין להרחיב את הקריאה בנושא. למרבה הצער, רבים מהספרים טרם יצאו לאור בעברית, וניתן לקרוא אותם רק באנגלית או בשפות אחרות.

רשימה ביבליוגרפית רחבה יותר של ספרות מקצועית בנושא כתיבת פרוזה אפשר למצוא כאן

מציג 12 פריטים
שם הסופרשם הספרתיאור
מיין 
 
מיין 
 
מיין 
 
שם הסופרשם הספרתיאור
אורדון סקוט קארד דמויות ונקודת מבט Characters & Viewpoint קארד הוא סופר מנוסה ומוערך, ובספר הזה הוא מנסה להעביר כמה מהטכניקות בהן הוא משתמש לאפיון דמויות ולהגדרת נקודת מבט. שני נושאים חמקמקים ומורכבים שרבים מאיתנו כושלים בהם. מומלץ! 
אורי פרץ-שרון איך כותבים סיפור המדריך שלנו, כתיבה נוצרת, ובעברית! המדריך מכסה את כל יסודות תורת הכתיבה ומדגים שימוש בטכניקות ובכלי כתיבה נפוצים בכתיבתם של סופרים מוערכים בארץ ובעולם. 
אורסולה ק. לה גווין Steering the Craft: Exercises and Discussions on Story Writing אחד הספרים היפים שיצאו אודות כתיבה יוצרת, מאת סופרת מוכשרת שעסקה רבות גם בהוראת הכתיבה. הספר קריא ונגיש, עתיר דוגמאות ותרגילים ללומד. 
א. מ. פורסטר היבטים של הרומן Aspects of the Novel אחת מיצירות המופת של הוראת הכתיבה בכל הזמנים, שראתה אור ב- 1927. מאת הסופר של אחוזת הווארד, חדר עם נוף, ועוד. בספר זה הוצגה לראשונה האבחנה בין דמות עגולה לשטוחה, והוא כולל ידע נוסף רב אודות מלאכת הכתיבה. 
ג'יימס נ. פריי How to Write a Damn Good Novel פריי הוא תלמידו המובהק של לאחוס אגרי בנושא עיקרון מנחה לעלילה, אבל מספק גם עצות משלו בנושא אפיון דמויות ונושאים רבים נוספים. הגישה היא עניינית ונטולת התייפייפות, מה שהופך את הספר הזה לאחד המדריכים השימושיים ביותר בנושא כתיבה יוצרת. 
ג'ק מ. ביקהאם The 38 Most Common Fiction Writing Mistakes (and How to Avoid Them) קשה מאוד להגדיר עקרונות לכתיבה טובה, אבל קל להצביע על טעויות שכדאי מאוד להימנע מהן בכתיבה. ביקהאם מצליח לעשות בדיוק את זה, והספר הוא מדריך יקר ערך לכל מי שעושה את צעדיו הראשונים בעולם הכתיבה. 
דוויט ו. סווין טכניקות של הסופר המוכר Techniques of the Selling Writer ספר זה הוא המדריך האולטימטיבי 'איך לכתוב'. ולמרות שלא ניתן ללמד איך לכתוב, בוודאי לא באמצעות כללים נוקשים, ספר זה מצליח להציג לקורא כמה טכניקות שימושיות ביותר לשיפור הכתיבה. 
דונאלד מאס לכתוב רומן פורץ דרך Writing the Breakout Novel למרות שמדובר במדריך כתיבה עתיר כללי עשה ואל תעשה, ספר זה עמוס בידע רב אודות כתיבה מפרי עטו של סוכן ספרותי מצליח, שיודע דבר או שניים אודות מה עובד בכתיבה.  
וויליאם זינסר אודות כתיבה טובה On Writing Well למרות שהוא עוסק בעיקר בכתיבה עיונית, ספר זה הוא אוצר גם לכותבי פרוזה. זהו המדריך הבסיסי והשימושי ביותר לפיתוח ושיפור סגנון כתיבה. 
לאחוס אגרי Lajos Egri אמנות הכתיבה הדרמטית The Art of Dramatic Writing למרות שיצא לאור ב- 1947, ולמרות שהוא עוסק קודם כל במחזאות, ספר זה הוא התנ"ך לכל מי שרוצה להעמיק את הבנתו איך להשתמש בעיקרון מנחה כדי לבנות ולקדם את העלילה. 
רוברט לואיס סטיבנסון אמנות הכתיבה Essays in the Art of Writing למרות שנכתב במאה ה- 19, ולמרות שהוא כתוב באנגלית (יפהפיה) של פעם, אמנות הכתיבה הוא ספר מעורר השראה שכדאי לכל כותב לקרוא. הספר איננו ארוך, ממוקד ותמציתי, מאת אחד מגדולי הסופרים בכל הזמנים. מומלץ! 
רוברט מקי סיפור - תוכן, מבנה, סגנון ועקרונות הכתיבה והתסריטאות Story אם עליכם לבחור ספר אחד בלבד לקרוא בנושא כתיבה יוצרת, יתכן מאוד שזהו הספר בשבילכם. למרות שהספר מתמקד בתסריטאות, הוא עוסק בעצם באופן בו מספרים סיפור בכל מדיה, כולל בכתיבה ספרותית. למרבה השמחה, הוא יצא לאור גם בעברית ב- 1997 בהוצאת גורדון, בתרגום מצויין מאת נועה מנהיים. 
מציג 12 פריטים